Opona namalovaná Antonínem Růžičkou v roce 1923 prochází restauračním zásahem. Pracuje se také na jejím uchycení. Cílem je, aby tato nádherná opona byla v divadle instalována natrvalo a zpříjemňovala návštěvníkům dobu před zahájením představení.
Více k tématu pohovořila vedoucí odboru školství kultury a památkové péče Bc. Jiřina Kožená: „Oponu mohli návštěvníci v divadle vidět pouze při významných událostech. Problém byl totiž s jejím uchycením. Nějaký čas ji vystavovalo městské muzeum, kde byla později složena a uchována. Na oponě o rozměrech 7,8 m x 5,2 m (15cm okraj plátna je nepomalovaný) se podepsal vliv klimatických podmínek a dlouhodobé přeložení plátna. Rozhodli jsme se proto oponu zrestaurovat a vyřešit i její uchycení.“
Jiřina Kožená déle zmínila, že restaurátorské práce má na starosti Mgr. art. Lucie Janečková Matějková a na technickém zajištění instalace pracuje firma GRADIOR, spol. s r.o. Pokud nedojde ke zpoždění dodávky materiálu pro instalaci, která vyžaduje konstrukci na uchycení opony včetně rumpálového tahu, bude opona součástí jeviště již koncem listopadu.
Autorem opony je akademický malíř Antonín Růžička, který se narodil 6. července 1887 v Čáslavi. Po maturitě studoval na Umělecko-průmyslové škole u profesora E. Dítěte, později na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. V. Hynaise a J. Praislera. Současně od roku 1910 působil jako pedagog na Státní průmyslové škole v Praze. Roku 1914 se oženil. Jeho dílo bylo kritikou ceněno, věnoval se také technice pastelu. Zemřel náhle 14. května 1951.
Oponu pro divadlo v Čáslavi navrhl a namaloval roku 1923. Nahradila původní nedochovanou oponu po ničivém požáru divadla, ke kterému došlo 31. prosince 1922. Činnost divadla byla obnovena 16. března 1924 slavnostním představením hry A. Jiráska Lucerna.
JN, zdroj: restaurátorská dokumentace Mgr. art. Lucie Janečkové Matějkové