Fakta a argumenty proti lžím a pomluvám.

11.07.2022

Stanovisko starosty města Čáslavi k jeho údajnému střetu zájmů ve věci odpadového hospodářství

 

Plním slib a poskytuji své stanovisko k výrokům osob z opozičního prostředí (zejména Ing. Josef Ruml spojený s ČSSD a Mgr. Tomáš Ouředník ze sdružení Čáslav sobě), jejichž cílem a záměrem je dehonestovat moji osobu.

Jaký je účet našeho úsilí v odpadovém hospodářství – co jsme získali a kolik nás to stálo?

Výnos z poplatků za odpady jsme v přepočtu na tunu uloženého odpadu navýšili na osminásobek, z průměrných 44 Kč v letech 2017–2018 na 356 Kč v letech 2020–2021.

Za pětileté období v letech 2014–2018 město získalo na poplatcích 80 194 532 Kč. Za našeho vedení města je to pouze za tři roky 2019-2021 a jedno čtvrtletí roku 2022 zatím 179 921 238 Kč. Tempo zvyšování výnosu se zrychluje. V roce 2022 zatím přišla na účet města částka 90 021 492 Kč. Dvě čtvrtletní platby město dle zákona letos ještě obdrží.

Nejedná se zatím o konečný účet. Město 8. 7. 2022 podalo správní žalobu, kterou se domáhá u Krajského soudu v Praze doplacení zbývající částky za uložené odpady za rok 2019 ve výši 73 726 343 Kč společností AVE CZ odpadové hospodářství. s.r.o

Vůči téže společnosti se město bude dovolávat doměření poplatků za rok 2018 ve výši 103 000 054 Kč ve správním řízení u Ministerstva životního prostředí (MŽP), případně správní žalobou u příslušného správního soudu. Rozhodnutím Krajského úřadu Středočeského kraje (KÚSK) byla městu Čáslav za rok 2018 zatím nepravomocně přiznána částka ve výši 25 223 693 Kč.

Město podá ještě v září roku 2022 žalobu, kterou se bude domáhat náhrady škody po Českém státu ve výši 107 949 174 Kč, způsobené nesprávným úředním postupem při rozhodování o doměření poplatků původcům odpadů za roky 2016 a 2017.

Proti tomu celkové náklady, které město vynaložilo za veškeré právní externí služby týkající se odpadového hospodářství za roky 2019–2022 činí 152 950 Kč. Tato částka tvoří 0,15 % z částky 99 726 706 Kč, o kterou se jen za poslední 3 a čtvrt roku navýšil výnos z poplatků proti předchozímu pětiletému období, a to při polovičním návozu odpadů. Za veškerou práci, kterou na tomto úseku odvádíme ve prospěch města spolu s tajemníkem města Ing. Martinem Ronovským, město nevynaložilo ani pověstnou jednu korunu navíc.  V čem lze spatřovat můj střet zájmu, netuším.

Základem úspěchu je spolehlivý tým

Jaká je definice střetu zájmů?  O střet zájmů jde v případě rozdílných neslučitelných zájmů dvou stran, v daném případě města Čáslavi a mojí osoby. Střet zájmů nastává, když veřejný činitel zneužívá svého postavení k získání neoprávněného prospěchu pro sebe nebo jinou fyzickou či právnickou osobu. Nic takového se v mém případě nestalo.

Celé volební období usiluji o to, aby město získalo to, co mu náleží a činím tak s veškerým zaujetím ve prospěch města, aniž bych za to byl jakkoliv odměněn mimo svůj zákonem daný plat.

Bývalé vedení města Čáslavi v roce 2018 neúspěšně a v rozporu se zákonem uplatnilo nárok na doměření poplatků za odpady vůči provozovateli skládky a po zamítnutí tohoto návrhu na další vymáhání rezignovalo a ve věci již neučinilo žádný právní úkon.

Po nástupu do funkce starosty města jsem ustavil tým, který systematicky konal pro vymožení oprávněných nároků města ve věci doměření poplatků za odpady za roky 2016 až do současnosti. Šlo o kroky legislativní, mediální, procesně i trestně právní. Za období 2019-2022 se jednalo o stovky hodin studia právních předpisů, obstarání výkladů právních norem, jednání s orgány státní správy, zákonodárci, ústavními právníky, poskytování vyjádření pro nejrůznější media, zpracování návrhů vůči konkrétním původcům odpadu a následná vyjádření ve správních řízeních, odvolání podávaná městem i vyjádření k odvoláním původců odpadu.

Některé státní orgány nestíhaly rozhodovat ve lhůtách daných zákonem, náš tým toto stíhat měl a musel. Jaký tým mám na mysli?

V tak závažné a zásadní kauze musíte mít tým, který je odborně zdatný, naprosto loajální a neúplatný. Odmítnutí špičkových odborníků z KPMG a Deloitte jsem již uvedl dříve. Orientovat se v dané problematice vyžaduje úzkou specializaci. Naším partnerem splňujícím výše uvedené požadavky se stala advokátní kancelář Kruták & Partners. Její advokáti nás přesvědčili o své kompetenci v problematice. Určili základní směr našeho postupu, po celou dobu působili jako naši supervizoři a poradci, kteří byli připraveni kdykoliv konzultovat náš postup ve stovkách případů, které jsme řešili za město v úzkém týmu – starosta a tajemník úřadu Ing. Martin Ronovský. Najmout si specializovanou vysoce kvalifikovanou advokátní kancelář na všechny úkony by znamenalo zatížit městský rozpočet ohromnými částkami, proto jsme zvolili cestu významného podílu práce vlastními silami.

Čelili jsme mnoha útokům, kdy dnes již bývalý jednatel společnosti AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Mgr. Roman Mužík mi vyhrožoval na tiskové konferenci města v březnu 2020, že poté, co si najde spravedlnost svoji cestu, tak mě osobně předloží účet za poškozování dobrého jména jejich společnosti. Další útoky probíhaly i na komunální úrovni, kdy i v místních mediích byly zveřejňovány údaje o našich údajných neúspěších v řízeních proti původcům odpadu a hrozbě vysokých nákladů, které zatíží městský rozpočet.

Bývalý starosta města Čáslavi se vyjadřoval, že není správné doměřovat poplatky původcům odpadu, ale toliko provozovateli skládky, s tím, že souzní v tomto směru se starostou Benátek nad Jizerou, v jehož katastrálním území se nachází obdobná skládka provozovaná rovněž AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. a město Benátky nad Jizerou nezvolilo stejný postup jako město Čáslav.

Z jiných stran bylo naše úsilí označované za literární dílo nevalné hodnoty a ještě v tyto dny přes naše nezpochybnitelné výsledky mají někteří lidé napojení na opozici, zejména ČSSD, odvahu tvrdit, že jsme vše zkazili.

Málokdo si umí představit obrovský tlak, pod kterým celé volební období náš tým pracuje, bez nulové podpory opozice (ČSSD, ANO a KSČM) a za soustavného napadání na sociálních sítích.

V tak zásadní věci, jako je spor se společností vykazující obřích tržeb, spoluvlastněné jedním z nejbohatších Čechů, potřebujete mít jistotu odborného zázemí, kterému lze důvěřovat a na které se můžete odborně a morálně spolehnout. Přesvědčil jsem se, co zmůže lobbing, když s masivní podporou poslanců ANO, ČSSD, KSČM a SPD tito dokázali přehlasovat veto Senátu a prosadili pozměňovací návrh poslanců Zahradníka (ODS) a Staňka (ČSSD), se zjevným záměrem ztížit naši pozici ve vymáhání poplatků za odpady. Na své straně potřebujete mít jistotu neúplatných odborně zdatných právníků, kteří městu pomáhají a nemají postranní zájmy.

Kromě Mgr. Jana Pechmana je takovým právníkem i můj zeť Mgr. Petr Rudolf. Ten za externí právní služby ve věci odpadového hospodářství v období 2019-2022 vyfakturoval městu Čáslav k 9. 7. 2022 celkově částku 46 000 Kč. Nebyla mu vyplacena žádná platba, která by byla pro něho, natož pak pro mě, neoprávněným majetkovým prospěchem. Naopak, mnohé konzultace a stanoviska mi Mgr. Petr Rudolf poskytoval bezplatně, bez vystavení jakékoliv faktury. V rodině to tak někdy bývá.

Ostatně nebyl v tomto směru sám. Se stejným postojem jsem se setkal u pana prof. JUDr. PhDr. Jana Wintra Ph.D., ústavního právníka, na kterého jsem se obrátil s žádostí o poskytnutí stanoviska k protiústavnosti pozměňovacího návrhu výše uvedených poslanců Staňka a Zahradníka, jakož u JUDr. Petra Břízy LL.M Ph.D., syna čáslavských občanů, renomovaného advokáta. Kauzu jsme konzultovali i s kolegou JUDr. Břízy panem JUDr. Ondřejem Trubačem LL.M, Ph.D, specialistou na daňové právo. Další v řadě je pan JUDr. Petr Svoboda Ph.D., který v zastoupení senátorů podal v březnu minulého roku návrh Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o odpadech, kterou tam ve prospěch původců odpadu a provozovatelů skládek odpadů a proti zájmů obcí, v jejichž katastrálním území se skládky nachází, schválili poslanci z řad ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Motivací pro jejich nezištný postoj bylo stát na straně práva proti bezprecedentní brutální síle vykládající si právo ve svůj prospěch.

Množství uložených odpadů významně pokleslo

Zatímco za roky 2014–2018 bylo na skládku v Čáslavi uloženo celkem 1 419 627 tun odpadů a městu Čáslav byly za toto období uhrazeny poplatky ve výši 80 194 532 Kč, tak za roky 2019–2022 bylo dosud uloženo na skládku 746 376 tun odpadů a uhrazené poplatky zatím činí 179 921 238 Kč.

Nejde tedy jen o výnos z poplatků, jde i o množství odpadu ukládaného na skládku, což souvisí s nezměrným úsilím, které vynakládá tajemník Městského úřadu v Čáslavi Ing. Martin Ronovský při zastupování města v řízení týkajícím se integrovaného povolení vydávaného Krajským úřadem Středočeského kraje, který stanovuje podmínky ukládání odpadu. I díky tomuto úsilí nejenže klesá množství odpadu ukládaného na skládku, ale od března 2020 přestal provozovatel skládky vykazovat pojem konstrukční prvky, jimiž dosahoval mimo jiné toho, že v roce 2019 skončilo s využitím tohoto pojmu 91 % odpadů na skládce v Čáslavi bez poplatku. Nechat to tak být, tak město za více jak 400 tisíc tun odpadů získalo na poplatcích kolem 17 miliónů Kč a zavřela by se za tím voda.

Podařilo se nám zastavit nezákonné navýšení kapacity skládky a nyní jsme podali již několik připomínek k aktuálnímu návrhu na 23. změnu integrovaného povolení, kde trváme na tom, že nesmí dojít k protizákonnému navýšení kapacity skládky, a navíc se snažíme o snížení její výšky.

Ne náhodou označila jedna z aktivních senátorek, místopředsedkyně Senátu Ing. Jitka Seitlová při senátním jednání o zákonu o odpadech takové počínání za „lumpárnu Čáslav“, zatímco bývalý starosta Čáslavi Ing. Jaromír Strnad v diskusi v Senátu k projednávané problematice nevystoupil a nároky města Čáslav nepodpořil.

Shrnutí zásadních údajů

  • výnos z poplatků za ukládání odpadů za tříleté období 2019–2021 a čtvrtletí roku 2022 byl o 99 726 706 Kč vyšší ve srovnání s obdobím 2014–2018, a to při polovičním množství uloženého odpadu
  • v přepočtu na tunu uloženého odpadu se poplatky zvýšily na osminásobek mezi roky 2017–2018 a 2020–2021
  • náklady na externí právní služby ve věci odpadového hospodářství za roky 2019–2021 činily pouhých 152 950 Kč, tedy 0,15 % z navýšených výnosů, a žádné z uskutečněných plateb nebyly neoprávněné
  • výběr právníků poskytujících externí právní služby byl proveden čistě s ohledem na jejich odbornost a spolehlivost, což jsou v tak velké kauze proti vlivné protistraně zásadní faktory

Kauza nekončí. Kromě řízení, která běží, je zde i šetření Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).  Pokud chce kdokoliv kauzu bagatelizovat, tak ať vezme do úvahy, kdo se tématem pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze zabývá. Výsledky šetření i správních a soudních řízení se nehodí předem předvídat ani komentovat. Je to obří kauza a mnohým jde o hodně.

Na to, o co jde a čemu slouží výroky a postoje pánů uvedených v úvodu mého vyjádření, mám zcela jasný názor. Každý, nechť si udělá svůj na základě fakt a argumentů.

 

JUDr. Vlastislav Málek

starosta města Čáslavi