Vedoucí odboru správy majetku o údržbě veřejné zeleně

29.05.2023

Jako vedoucí odboru správy majetku jsem v roce 2020 převzala správu zeleně, kdy byla úprava zeleně řešena přes externí firmu (podepsaná smlouva s f. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. dne 3. 3. 2020). Firma AVE se v r. 2020 starala pouze o část města a na zbývající odlehlé lokality se uzavíraly dílčí objednávky s lidmi pracujícími na ŽL a některé části udržovali dotovaní pracovníci z úřadu práce. Přepočtem si f. AVE účtovala cca 165 000 Kč/1 seč, celkem město Čáslav v r. 2020 zaplatilo za externisty 1 661 343 Kč. Bohužel jsem se dostávala do problémů, že f. AVE ne vždy vše posekala včas a když město chtělo něco posekat navíc, tak si samozřejmě f. AVE účtovala další náklady spojené se sečí. Pan Kohout, se kterým jsem tenkrát seče řešila, byl vždy velmi vstřícný, ale i on narážel na nedostatek lidských zdrojů či techniky, kterou používali i pro jiná města, kde měli vysoutěžené zakázky.

V roce 2021 jsem byla před rozhodnutím, zdali opět jít stejnou cestou a řešit sekání přes externisty nebo zdali si budovat svůj tým lidí, kteří budou schopni reagovat na vyskytnutí se náhlých problémů či nedostatků ve městě Čáslav. V tomto roce jsem přes stávající geografický systém G-obec udělala inventarizaci zeleně a zjistila jsem, že v předešlých letech na nějaké ploše, která byla poptávaná na údržbu zeleně, již zeleň není a je zde třeba vybudované parkoviště apod. Tudíž jsem do výběrového řízení uvedla zrevidované m2. Při těchto zadávacích podmínkách bychom firmě AVE (kdybychom si ji vybrali) museli zaplatit 3 637 631 . Při této částce by si f. AVE účtovala za 1 seč 457 018,30 Kč, v této částce nejsou započítané náklady za sečení odlehlých lokalit, které by město muselo řešit přes dílčí objednávky s lidmi pracujícími na živnostenský list.

Tyto náklady, které by byly zaplaceny externistům, jsem se rozhodla investovat do pořízení techniky a náboru lidí, jež mohu využívat i v mimosezónní období ve prospěch města Čáslav. V roce 2021 jsme pořídili techniku společně s příslušenstvím (2 traktory vč. deflektoru na sekání) v hodnotě Kč 1 374 739 Kč. Náklady na pracovníky byly v hodnotě 940 000 Kč a 143 111 Kč jsme zaplatili za odvoz bio odpadu.

Za rok 2021 město Čáslav stála údržba zeleně (sekání trávy) cca 2 500 000 Kč. Takto se podařilo městu ušetřit cca 1 100 000 Kč oproti uzavření smlouvy se společností AVE CZ odpadové hospodářství.

Je třeba vzít v úvahu, že do nákladů roku 2021 je započítána celá částka za pořízení techniky, která však bude sloužit více let. Po započtení pouze alikvotní části nákladu na nákup techniky by uspořená částka za rok 2021 byla výrazně vyšší. Externistům za odlehlé lokality bylo uhrazeno zvlášť 158 592 Kč.

V roce 2022 byly náklady na pracovníky v hodnotě 980 000 Kč a 300 000 Kč jsme zaplatili za odvoz bio odpadu a PHM. Investovali jsme do nové techniky 530 149 Kč (svahová sekačka - Seco Goliath, čelní zametač k traktoru ).

Město Čáslav v roce 2022 stála údržba zeleně (sekání trávy) vč. nové techniky cca 1 810 000 Kč. Externistům za odlehlé lokality bylo vyplaceno 67 974 Kč. Opět je třeba upozornit na započtení celé částky za nákup nové techniky. Po započtení alikvotní části by náklady na údržbu zeleně byly nižší.

V roce 2023 jsme započali sekání trávy dne 11. 4. 2023. K datu 11. 5. 2023 činí náklady za lidské zdroje, PHM a odvoz bioodpadu 151 674 Kč, kdy propočty byly zpracovány na základě dat z informačního systému Carnet. Pohyb jednotlivých traktorů je zaznamenáván v rámci GPS. Současně mají pracovníci městských technických služeb za úkol vyhotovovat denní reporting, čímž jsme poměrně přesně schopni zjistit odpracovaný čas při sekání. Kdybychom se pohybovali v podobných nákladech jako v uplynulém měsíci a počítali, že seč bude prováděna do konce září, dostali bychom se na náklady za sekání trávy v roce 2023 ve výši 1 400 000 Kč.

Pracovníci technických služeb pracují ve sníženém počtu. Bohužel jsme se letos museli vypořádat s úmrtím jednoho výkonného zaměstnance, který pracoval jako traktůrkář a náš odbor to velice zasáhlo. Dále se i my potýkáme s běžnou personální fluktuací, kdy zaměstnanci přijati a vyučeni na danou práci, se náhle rozhodnou přijmout lépe placenou pracovní příležitost. Nyní máme podstav o 2 pracovníky.

Opatření, na kterém pracujeme je přijetí (nahrazení) chybějících pracovníků.

V pátek 12. 5. 2023 se mi podařilo přijmout pracovníka na DPP, který nám vypomůže se sekáním odlehlých lokalit. Současně byla poptána externí firma, která nám pomohla se sekáním v parku R. Těsnohlídka. Také jsem využila stávajících zaměstnanců našeho odboru, kteří se primárně věnují jinému druhu práce, ale v případě nutné okamžité pomoci, mohou být přiřazení na zajištění sekání trávy.

Pan starosta ve své žádosti o přijetí opatření požaduje „Zlepšení údržby zeleně jak v kvalitě prováděných prací, tak v její četnosti“.

Co se týče četnosti, tak zaměstnanci městských technických služeb (MTS) postupují dle stanoveného plánu a dle zkušeností z minulého roku 2022, kdy bylo u některých lokalit provedeno 7 sečí a u některých i více sečí. Četnost se budeme snažit přizpůsobit, stejně jako v minulých letech, aktuálnímu počasí a s tím spojeným zvýšeným růstem trávy s ohledem na rozdíl rychlosti růstu trávy v jednotlivých lokalitách města.

Co se týče požadavku na zlepšení kvality sečení, tak je zapotřebí brát v úvahu, že v týmu pracovníků jsou i nově přijatí pracovníci, kteří se svou práci učí a v případě nějakého nedostatku se pracovníci MTS na lokality vrací a stanoveným opatřením bude zvýšení kontroly již posekané lokality. Bohužel pracovníci MTS nejsou schopni ovlivnit rychlý nahodilý růst různého druhu travin.

Úplné posekání bez pozdějšího narovnání nějaké trávy, případně rychlého nahodilého růstu trávy v rámci posekané plochy po cca 4 dnech od sečení, nelze brát jako nekvalitní práci. Vše závisí na druhu travin a počasí. Navýšení počtu sečení z těchto důvodů by pro město znamenalo enormní finanční zátěž.

Osobně mě mrzí, že od pana starosty stále zaznívá postoj, že f. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. byla lepší a výkonnější. Na svůj tým lidí jsem pyšná. Díky nim můžeme k jednotlivým lokalitám přistupovat individuálně a můžeme tak podpořit přírodu, například mozaikovou sečí či mulčováním, které pomáhá zadržovat vodu v krajině, i v případě nedostatku srážek, můžeme zareagovat a porost nesekat.

Proto stále zastávám názor, že mít vlastní lidi a vlastní techniku, je správný krok a ze své pozice stále tento postoj budu podporovat a neplánuji předat sekání všech ploch do rukou externistů, např. AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o. Jednak z důvodu, že je to pro město z hlediska financí nevýhodné, ale také z důvodu možnosti využívat zaměstnance města i na jiný druh práce v terénu a zajistit tak průběžnou péči o zeleň, čistotu a správu majetku města průběžně po celý rok.

Ing. Iveta Motyčková
vedoucí Odboru správy majetku