Život v souladu s přírodou

17.04.2023

Inspirativní cesta životem Ondry A Lenky Pelikánových z Obory Žleby

 

Jak jste se k této práci dostali?

Ondra Pelikán (OP): V sedmnácti letech jsem hledal přivýdělek ke studiu. Přihlásil jsem se na inzerát do obory, kam sháněli výpomoc k dravcům. Nebyl jsem vyloženě přírodní člověk, ale přihlásil jsem se. Dokonce jsem ani nevěděl, co si pod pojmem „dravci“ představit. Říkal jsem si, že asi půjde o medvědy v hradním příkopu (smích).

Lenka Pelikánová (LP): Když Ondra nastoupil do obory, byli jsme spolu krátce. Druhý rok jsem nastoupila také jako výpomoc. Ondra mi naštěstí alespoň stihl vysvětlit, co vlastně ti dravci jsou (smích).

Začátky musely být těžké…

OP: Byli jsem vhozeni do vody a snažili se neutopit. Bylo to složité, nejen po fyzické stránce. V sezóně se staráme například o srnčata, liščata nebo mláďata dravců, jako jsou orel nebo výr, ke kterým musíte pozdě v noci vstávat kvůli krmení. K raněným zvířatům nebo opuštěným mláďatům musíte vstávat třeba i každou hodinu. Ze začátku jsem nedokázal pochopit, jak je možné, že za to nedostáváme zaplaceno.

LP: Zvířeti nemůžete říct: „V šest mi padla, jdu na párty s kamarádama.“ Když vám třeba sova vylétne na strom a nechce se vrátit, a vy víte, že se o sebe v přírodě sama nepostará, nemůžete ji tam nechat sedět.

Jak se stane z práce, ke které jste neměli žádný vztah, životní poslání?

OP: Stalo se to postupně, ve chvíli, kdy jsme si najednou začali užívat přítomné okamžiky. Mluvím o chvílích, kdy si například vyčerpaný lehnete v lese do trávy, posloucháte zpěv ptáků, vnímáte orla sedícího na vedlejším stromě a další zvířata kolem. To jsou ty silné chvíle, které bych v klasické práci nebo doma u televize nezažil. Život si nemůžeme naplánovat, jen čekat co nám přinese. Ale je to zvláštní. Zrovna my, s jasnými představami o dobře placené práci, moderním bydlení, pořádném autě, uznávaném postavení ve společnosti, jsme smysl života našli právě tady.

LP: Souhlasím s Ondrou.

Po škole jste tedy už měli jasno? Neřešili jste finanční stránku?

LP: Samozřejmě řešili. Najednou jsme se šéfem Honzou byli tři. Věděli jsme, že z běžného provozu oboru uživíme, ale na základní potřeby nám moc nezbude. Vymysleli jsme tedy několik nových aktivit, které fungují dodnes. Jsou to například přednášky ve školkách a školách. Atraktivní jsou zážitkové akce se zvířaty, které jsou rok dopředu vyprodané. Pořádáme tábory. Aktuálně tvoříme videa, která publikujeme na našem YT kanále. Chtěli bychom vytvořit plnohodnotnou televizní stanici o české přírodě.

OP: Všechny tyto projekty bychom ale nemohli dělat bez lidí, kteří nás podporují. Velká část jich je právě z Čáslavi. Děkujeme za to, že chodí do obory a mají zájem o přehlídky dravců. Velmi si vážíme také adoptivních rodičů zvířat. Rádi jim umožníme, aby se se svým zvířetem mohli vydat na procházku. Poděkovat musíme také skvělému šéfovi a zakladateli obory a Záchranné stanice Lipec Honzovi Kuchynkovi. Věří nám a dovoluje nám prakticky cokoli.

Podělíte se s námi o úsměvné situace z ukázek dravých ptáků pro veřejnost?

LP: Jsou jich spousty. Sup miluje dětské batohy a boty. Nejvíce ho láká, když mají ženy v létě barevně nalakované nehty na nohou. Luňák Ludvík jednou ukradl dudlík. Nedokázali jsme mamince vysvětlit, že když ho odnesl na strom, tak už ho bohužel zpět nedostane (smích).

OP: Copak mamince, ale dítě se s tím nemohlo smířit. Jinak také třeba krkavec je pěkný lump. Je chytrý, ale naštěstí není zlý. Když vidí, že mají u sebe diváci něco dobrého, vybíhá z voliéry a jde si pro to klidně až k nim do tašky (smích).

Jaký je postup při výcviku dravců?

OP: O tom zkušení sokolníci debatují hodiny a hodiny. Částečně známe chování domácích zvířat. To je ale formované tisíci let domestikace. U dravých ptáků je to složitější. Když to zjednoduším, tak je dobré mít dravce odmalička, aby vás v podstatě bral jako rodiče. Instinktivně po vás bude vyžadovat potravu, takže se k vám bude vracet. Poté ho naučíte lovit rukavici s masem. Největších chyb se ale můžeme dopustit maličkostmi. Když k vám přiletí orel, chytne vás pařáty za ruku mimo rukavici a důrazně vyžaduje maso, tak to pro vás může být dost nepříjemné. Pokud mu za těchto okolností maso dáte, bude si myslet, že ho chválíte, a bude se takto chovat opakovaně. Na druhou stranu nemůžete ho trestat hrubou silou, protože se vás začne bát a už k vám nikdy nepřiletí. Nejdůležitější a zároveň nejtěžší je zachovat chladnou hlavu a každou svoji reakci promýšlet.

Jak se lidé mají správně zachovat, když najdou raněné zvíře nebo osamocená mláďata?

OP: V první řadě by nás měli kontaktovat na telefonu 723 648 124. Stává se, že si lidé vezmou zvíře domů a poté nás prosí o pomoc třeba přes e-mail. Zvíře je tak často odsouzeno k doživotní péči. Kvůli neodborné péči zvířata také zbytečně umírají. Okamžitou pomoc potřebují i divoká zvířata, která vypadají v pořádku, ale nebojí se nás a nechají se pohladit. Taková zvířata většinou bývají v posledním tažení.

LP: Nedávno nám volal znepokojený pán a chtěl, abychom si přijeli pro veverku, která mu krade ořechy ze stromu. To pro nás samozřejmě není důvod k odchytu (smích).

JN