ZUŠ posílí výtvarnice Eva Klimt

05.06.2024

Eva Klimt se narodila na Slovensku, žije v Malešově a od září nastoupí do čáslavské ZUŠ, kde bude mít na starosti výtvarnou výchovu. Žáci tak budou moct čerpat z jejích bohatých zkušeností. Popovídali jsme si mimo jiné o tom, v čem přesně spočívají.

Dá se říct, kdy vám poprvé učarovalo umění?

Do uměleckého prostředí jsem se takříkajíc narodila. Moje máma je akademická malířka, takže všudypřítomnost umění, vůni terpentýnu a kreativní atmosféru jsem brala jako samozřejmou součást mého vývoje.

Mohla byste se našim čtenářům krátce představit? Co všechno máte po profesní stránce za sebou?

Jelikož jsem měla odjakživa vztah k rukodělné práci s textilem, po základce jsem se rozhodla studovat na Střední průmyslové škole oděvní v Trenčíně, obor návrhářství oděvů. Potom jsem absolvovala výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Nitře. Po škole jsem se věnovala navrhování a výrobě marionet, kde jsem se dostala k tradičnímu loutkářskému řemeslu. Mimoto jsem se podílela na tvorbě kostýmů a kulis do animovaných filmů. Průběžně se nadále věnuji své vlastní, volné, převážně textilní tvorbě.

Jaký je váš vztah k Čáslavi?

Žiju v Malešově, takže nedaleko. Čáslav vnímám jako sympatické malé město příjemné pro život, které bohužel stojí trochu ve stínu Kutné Hory.

Jak došlo k tomu, že se stanete novou posilou čáslavské ZUŠ?

Oba mí synové už trochu odrostli, a jelikož doba uměleckému řemeslu příliš nepřeje, rozhodla jsem se zužitkovat své odborné vzdělání a jít učit výtvarnou výchovu.

S jakými očekáváními do školy nastoupíte?

Samozřejmě s optimistickými. Věřím, že poznám mnoho šikovných dětí, pro které jsou tvorba, seberealizace a ruční práce důležitější než pasivní sezení u počítače.

Znáte některé ze svých budoucích kolegů?

Zatím jsem poznala pouze Filipa Jerie, zástupce ředitele. Působí na mě velmi pohodově a sympaticky. Seznámení se zbytkem pedagogického sboru mě teprve čeká.

Co všechno potřebuje mladý člověk, aby se dokázal prosadit na poli umění? Jen o talentu to asi není, že?

Myslím, že v dnešní době je pro uplatnění se na poli umění důležitější sebevědomí, asertivita a velká dávka průbojnosti. Umělci, kteří těmito vlastnostmi nedisponují, mají mnohem menší šanci se prosadit. Rozhodně to není jen o talentu.

Čím vším se sama jako umělkyně momentálně zabýváte?

Celý život hlavně volné tvorbě převážně textilního charakteru. Tvořím výtvarné řemeslné artefakty z recyklovaných textilií.

S manželem, známým filmařem Aurelem Klimtem, jste spolupracovala na jeho celovečerním animovaném filmu Lajka. Jak na tuto zkušenost vzpomínáte?

Podílela jsem se na tvorbě kostýmů, rekvizit a kulis. Byla to mravenčí práce, ale také neskutečně kreativní a krásná. Mikrosvět animovaného filmu mě fascinuje.

Rýsuje se tedy nějaký další film, na kterém byste se ráda podílela?

Uvidíme, beru to jako hudbu budoucnosti. Momentálně se chci naplno věnovat své pedagogické činnosti.

IM